Znaczne podwyżki stóp procentowych, a tym samym skokowe wzrosty wskaźnika WIBOR spowodowały, że wielu posiadaczy kredytów hipotecznych zadaje sobie pytanie, jakie wsparcie dla kredytobiorców przygotował na ten czas rząd. Podstawą działania jest specjalnie powołany na ten cel fundusz, za którym stoi Bank Gospodarstwa Krajowego, a środki w nim zgromadzone pochodzą z wpłat banków komercyjnych. Kto może z niego skorzystać? Jakie warunki trzeba spełnić? Czy rząd szykuje dodatkową pomoc dla kredytobiorców? Na te – i nie tylko – pytania odpowiadają dziś eksperci kredytowi z Białegostoku.
I nie jest to sformułowanie przesadzone. Tylko na przestrzeni ostatnich 8 miesięcy Rada Polityki Pieniężnej ośmiokrotnie podnosiła stopy procentowe w Polsce. Narodowy Bank Polski walczy w ten sposób z szalejącą już inflacją, a tej niestety końca nie widać. Nie widać zatem także końca podwyżek stóp procentowych, co ma bezpośrednie przełożenie na wysokość wskaźnika WIBOR, o który oparte są przecież kredyty mieszkaniowe (ponad 95 procent wszystkich mieszkaniówek zaciągniętych jest na zmienną stopę). Aktualna wysokość stawki WIBOR 6M to już blisko 6,5 proc.
I tak jak jeszcze przed końcem 2021 roku wysokość podwyżek nie była zbyt dokuczliwa, tak już pierwszy kwartał tego roku mocno dał się we znaki wszystkim kredytobiorcom. Szacuje się, że sumaryczna ilość podwyżek stóp doprowadziła do wzrostu rat kredytów hipotecznych nawet o przeszło 60 procent, co zdecydowanie mocno uderzyło w osoby, które nie zdołałby przygotować się finansowo do takiego zwrotu akcji.
Przypomnijmy w tym miejscu, że ostatnia dekada w Polsce obfitowała w najtańszy pieniądz w historii, a pandemiczny okres był wręcz czasem prosperity dla miłośników kredytów bankowych. To jednak zbyt prędko nie wróci, a przemawiać za tym może, chociażby zaangażowanie rządu w walce ze skutkami podwyżek stóp, np. poprzez przygotowywane właśnie wsparcie dla kredytobiorców, o którym niedawno mówił premier Morawiecki.
Jak wspomnieliśmy powyżej, rządzący dostrzegli problem zaostrzanej przez Nardowy Bank Polski polityki monetarnej, a co za tym idzie, przygotowali pewien pakiet pomocowy dla posiadaczy kredytów, przy czym warto podkreślić, że chodzi tu przede wszystkim o pomoc kierowaną do osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne.
Aktualnie wsparcie dla kredytobiorców możemy podzielić na dwa filary. Pierwszym z nich jest rozszerzenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, o którym szerzej za chwilę. Drugim ustawowe – ustawa w przygotowaniu – wakacje kredytowe, a także zamiana wskaźnika WIBOR na inny – nie wiadomo jeszcze na jaki. Zgodnie ze słowami premiera Morawieckiego, ma on być nieco niższy właśnie od WIBOR, przy czym do dziś, a więc początku maja 2022 nie wiadomo jeszcze o nim praktycznie nic.
Mimo że szerzej o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców rządzący i media zaczęli mówić stosunkowo niedawno, a konkretniej po którejś z rzędu podwyżce stóp procentowych, to nie jest on niczym nowym. Bank Gospodarstwa Krajowego powołał go po tym, jak w 2015 roku rząd przyjął ustawę o pomocy dla kredytobiorców. Do tej pory niewiele osób potrzebowało jednak tego wsparcia, co było wynikiem bardzo niskich, zerowych wręcz stóp procentowych.
Środki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców pochodzą z dobrowolnych wpłat banków, jednak – co podkreślił ostatnio premier Mateusz Morawiecki – ich pula zostanie niebawem mocno powiększona. Szacuje się, że będzie to łącznie “kilka miliardów” złotych.
Raty zaczynają przytłaczać? Skorzystaj z kilku możliwości, które pozwolą na obniżenie miesięcznych zobowiązań. Jedną z nich jest konsolidacja, dzięki której zaoszczędzisz nawet setki złotych miesięcznie. W wyborze kredytu konsolidacyjnego pomoże niezależny ekspert kredytowy Białystok.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oferuje nawet 72 tysiące złotych nieoprocentowanej pożyczki, którą przeznaczyć można na spłatę zaciągniętego w banku komercyjnym kredytu mieszkaniowego. Co istotne, jest to górna granica, a pieniądze nie są wypłacane jednorazowo. Maksymalna wysokość miesięcznej raty pożyczki, którą można otrzymać, wynosi bowiem 2000 zł. Pożyczkę naturalnie trzeba będzie zwrócić, jednak – o czym przekonuje BGK – będzie się to odbywać nawet w 144-miesięcznych ratach. Część pożyczki może zostać nawet umorzona.
Mimo że temat Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest mocno podchwytywany przez rządzących, to skorzystanie z niego może być mocno utrudnione. Wsparcie nie jest bowiem adresowane do wszystkich kredytobiorców. Podstawowym kryterium jest posiadanie kredytu hipotecznego. Prócz tego, aby otrzymać pomoc, trzeba spełnić określone w ustawie warunki, do których zaliczyć musimy:
Jako doświadczeni eksperci kredytowi działający na rynku od wielu lat, proponujemy kilka skutecznych i co najważniejsze sprawdzonych metod obniżenia miesięcznych kosztów kredytu. Za swoje usługi nie pobieramy wynagrodzenia, co oznacza, że wsparcie jest całkowicie darmowe!
Zdjęcia: M_a_y_a, aluxum via Canva.