W dzisiejszych czasach posiadanie karty płatniczej jest pewnego rodzaju standardem. Zakupy, wyjście do restauracji czy też zapłata za usługę – terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe, znacząco ułatwiają funkcjonowanie na co dzień. Nie ma już konieczności noszenia portfela, a nawet samej karty płatniczej, ponieważ transakcję bez problemu można zrealizować BLIK-iem. Terminal płatniczy to absolutne must have każdego przedsiębiorcy, prowadzącego sprzedaż. Nie wynika to tylko z racji obowiązującej ustawy, ale i potrzeb oraz oczekiwań konsumenckich. Przyjmowanie płatności bezgotówkowych, daje obydwu stronom komfort kompleksowej obsługi na miarę XXI wieku. Dlatego też, warto dać wybór swoim odbiorcom i umożliwić korzystanie z usług według ich standardów.
Sprawdź również jak zaoszczędzić w firmie na sprzęcie komputerowym
Jak wynika z art. 19a ustawy – Prawo Przedsiębiorców, od 1. stycznia 2022 roku, przedsiębiorcy są zobowiązani do umożliwienia dokonania płatności w formie bezgotówkowej. Narzędziem płatniczym może być terminal płatniczy, BLIK lub przelew. Z obowiązku wyłączone są działalności, który nie prowadzą ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Co warto podkreślić, konieczność umożliwienia klientom transakcji bezgotówkowej, obejmuje wszystkie miejsca, w których prowadzona jest działalność. Oznacza to, że przedsiębiorcy powinni udostępnić im narzędzie zarówno w lokalu, jak i poza nim, a nawet w pojeździe w przypadku transportu pasażerskiego.
Terminale płatnicze sprawdzają się nie tylko w przypadku płatności za usługę. Dlatego też decydując się na taką formę wsparcia sprzedaży, warto rozważyć poszerzenie zakresu usług prowadzonej działalności. Za pomocą narzędzia możliwe jest także m.in. opłacanie rachunków, doładowania telefonów komórkowych, a także transakcje łączone. W wielu przypadkach te ostatnie mogą okazać się wyjątkowo cenne dla klientów, którzy za część usługi chcieliby zapłacić gotówką, a pozostałą kwotę uregulować, korzystając z obsługi płatności bezgotówkowych. Wybór terminali płatniczych na rynku jest dosyć spory. Wyróżnić można m.in. terminale stacjonarne, które na stałe są podłączone do zasilania, ale i mobilne terminale płatnicze wyposażone w wydajną baterię. Sprawdzają się szczególnie w przypadku działalności gastronomicznej lub taksówkarskiej. Dużą popularnością cieszą się również terminale w formie aplikacji czy dotykowe z Androidem. Wybór odpowiedniego modelu, należy uzależnić od własnych potrzeb i ustalić najbardziej istotne parametry. Dla przykładu ważną funkcją jest np. możliwość płatności każdym typem karty płatniczej, za pomocą smartfona czy smartwatcha, ale i chociażby wspomniane już transakcje łączone.
Posiadanie terminala płatniczego w firmie, nie musi się wiązać z jego zakupem. Istnieje bowiem możliwość dzierżawy terminala stacjonarnego lub przenośnego. Ranking terminali płatniczych prezentuje aktualne oferty banków, świadczących tego rodzaju usługę. Płatność za urządzenie odbywa się w takim przypadku na podstawie abonamentu. Ranking terminali płatniczych uwzględnia również wiele dodatkowych korzystnych benefitów dla przedsiębiorców. Dzięki nim, mogą zminimalizować bieżące firmowe wydatki, a jednocześnie zagwarantować swoim klientom kompleksową obsługę.
Chcąc być konkurencyjnym, należy dawać swoim klientom więcej niż inni. Dlatego też, by podążać za nowoczesnością, aktualnymi trendami, a przede wszystkim potrzebami konsumentów, warto inwestować w swój biznes. Terminale płatnicze są rozwiązaniem, które daje firmom możliwość wsparcia i zdynamizowania realizowanych transakcji.