Prowadzenie własnej firmy wymaga poświęceń. Nie tylko czasu i zaangażowania, ale także środków finansowych, które pozwolą sfinansować zarówno inwestycje, jak i bieżące koszty prowadzenia działalności. Już sam jej start opatrzony jest zwykle koniecznością wniesienia pewnej wartości materialnej. Skąd wziąć na to pieniądze? Pomocny może być kredyt bankowy, a tych dla przedsiębiorców jest kilka. Jakie rodzaje kredytów dla firm proponują nam banki w Polsce? Sprawdźmy.
Finansowanie bieżących kosztów firmy powinno odbywać się z jej przychodów, jednak praktyka pokazuje, że nierzadko jest to sporym problemem. Kwartał kwartałowi nierówny, a kontrahenci potrafią spóźniać się z płatnościami nawet przez wiele miesięcy. Taka sytuacji prowadzi do konieczności sięgnięcia do zewnętrznych źródeł finansowania, a do najpopularniejszych zaliczyć możemy kredyty bankowe, środki pochodzące od udziałowców / inwestorów, dotacje i dofinansowania.
Także ewentualne inwestycje w rozwój firmy nie są pozbawione konieczności posiadania odpowiedniej ilości “luźnej gotówki”, co również przyczynia się sięgania po kredyty lub inne formy finansowania. A jakie kredyty firmowe są dostępne dla przedsiębiorców w Polsce?
W większości banków, udzielających kredytów firmowych dostępnych jest zwykle kilka różnych rodzajów kredytów. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można:
Każdy z nich przeznaczony jest na różne potrzeby przedsiębiorstwa i każdy też wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Różne będą także koszty, które w przypadku źle dobranej oferty kredytowej, mogą pochłaniać naprawdę sporą część zysków firmy.
Przed wyborem kredytu firmowego warto uprzednio porównać oferty różnych banków, w czym pomóc może doświadczony i co najważniejsze niezależny ekspert kredytowy.
Jednym z najpopularniejszych kredytów firmowych w Polsce jest kredyt obrotowy. Zwykle udostępniany jest on w rachunku bieżącym, a więc takim, na który wpływają środki pochodzące ze sprzedaży towarów i usług. Środki mogą zostać przeznaczone praktycznie na dowolny cel związany z prowadzonym przedsiębiorstwem. Mogą to być zarówno opłaty bieżące, jak i regulowanie należności administracyjnych, wynagrodzeń pracowników, itp., ale także wszelkiej maści inwestycje. Kredyt obrotowy cechuje stosunkowo łatwa dostępność, ponieważ bank udziela go na podstawie wpływów / obrotów na rachunku firmowym. Czasem niezbędne będzie także przedstawienie dokumentów finansowych przedsiębiorstwa.
Kolejną bardzo często wykorzystywaną przez firmy z różnej branży metodą finansowania działalności gospodarczej jest kredyt inwestycyjny. Jak sama jego nazwa sugeruje, jest on udzielany na potrzeby poczynienia pewnych inwestycji. Mogą to być zarówno te związane z ekspansją firmy, jak i zakupem nowych towarów, stworzeniem linii produkcyjnej, wzniesieniem obiektu, itp. Do kredytu inwestycyjnego zwykle niezbędne jest przygotowanie biznesplanu oraz przedstawienie bankowi dokumentów finansowych firmy.
Kredyt pomostowy to dość szczególny rodzaj finansowania działalności, ponieważ środki zostają udostępnione przez instytucję wyłącznie w sytuacji, gdy firma uzyskała zgodę na udzielenie np. dotacji unijnej, ale jej wypłata uzależniona jest od ukończenia projektu, na który mają być przeznaczone. Kredyt pomostowy ma na celu pomoc w ukończeniu przedsięwzięcia, a następnie jest refinansowany ze środków pochodzących z dotacji. Z kredytu pomostowego zwykle mogą skorzystać:
, które złożyły wnioski o np. o dotację unijną i uzyskały zgodę na finansowanie przedsięwzięcia.
Kredyt hipoteczny zwykle kojarzony jest z kredytem celowym udzielanym konsumentom na zakup mieszkania, domu lub działki. I faktycznie większość kredytów hipotecznych przeznaczanych jest właśnie na ten cel, jednak mogą otrzymać go także przedsiębiorcy. Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców może być przeznaczony na zakup praktycznie dowolnej nieruchomości. Mogą to być zatem zarówno biura lub całe biurowce, lokale handlowe, lokale usługowe, magazyny, działki czy inne rodzaje gruntów.
Kredyt hipoteczny dla firm będzie znacznie tańszy, niż kredyt inwestycyjny, jednak wszystko zależy od warunków, na jakich strony zawarły umowę kredytową. Kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością ustanowienia hipoteki, a więc co do zasady jest udzielany wyłącznie na tę nieruchomość, która posiada księgę wieczystą i może być zabezpieczeniem spłaty kredytu.
Kredyt konsolidacyjny dla firm działa analogicznie do kredytów konsolidacyjnych, z którymi mamy do czynienia w przypadku konsumentów. Polega on na udzieleniu jednego dużego kredytu, z którego środków spłacone zostaną zobowiązania zaciągnięte w innych instytucjach finansowych. Kredyt konsolidacyjny ma na celu połączenie wielu zobowiązań w jedno, często powodując znaczne obniżenie kosztów.
Szukasz taniego kredytu dla firmy? W znalezieniu najkorzystniejsze oferty pomoże niezależny ekspert kredytowy.
Zdjęcia: fizkes, cnythzl via Canva.