Konsolidacja kredytów

Konsolidacja kredytów - czym jest i jak działa?

Posiadając kilka różnych zobowiązań bankowych, dość ciężko jest panować nad terminowym regulowaniem rat. Gdy dodamy do tego różne oprocentowanie oraz nierzadko niekorzystne koszty dodatkowe, warto poszukać rozwiązań, które ograniczą straty i pozwolą zapanować nad nadmiernym obciążeniem domowego budżetu. Pomocna może być wtedy konsolidacja kredytów, o której opowie dziś ekspert kredytowy z Białegostoku.

Sprawdź również rządowy program Bezpieczny kredyt 2% dla mieszkańców Białegostoku i okolic

Kilka kredytów to już praktycznie norma

W czasach, w których dostęp do usług bankowych ogranicza się do zaledwie kilku kliknięć w aplikacji, a mnogość instytucji finansowych pozwala na przebieranie w ofertach, pożyczanie jest niezwykle łatwe i nie wymaga większego zaangażowania. Także ilość dóbr materialnych czy nawet towarów pierwszego wyboru powoduje, że coraz częściej sięgamy po pożyczki i kredyty bankowe. Kredyt na dom, kredyt na samochód, kredyt na wakacje, kredyt na studia, kredyt na telewizor, pożyczka gotówkowa na dowolny cel – można wymieniać bez końca.

To wszystko powoduje, że coraz więcej posiadamy nie tylko samych “rzeczy” czy towarów, ale także obciążeń – również niekorzystnych -, które przecież, zgodnie z harmonogramem spłat, trzeba regulować. To, że zawarliśmy z bankiem umowę – często niekorzystną – nie oznacza jednak, że nie ma żadnej możliwości zmniejszenia obciążeń, a nawet zmiany oprocentowania kredytu czy pozbycia się zbędnych usług dodatkowych, jak np. ubezpieczenie.

Jak zmniejszyć raty kredytów?

Sposobów na ograniczenie miesięcznych kosztów jest naprawdę wiele. Gdy mowa jednak o kredytach, a więc zobowiązaniach zaciąganych w instytucjach finansowych, rozwiązań jest już nieco mniej. Jeśli ilość kredytów, ich wysokość czy nawet warunki są zbyt przytłaczającej, warto pomyśleć o zmianach, których nadrzędnym celem jest poprawa naszej sytuacji finansowej.

WAŻNE! Jeśli posiadasz kilka kredytów bankowych, które chciałbyś połączyć, przenieść do innego banku lub renegocjować warunki, skontaktuj się z niezależnym ekspertem kredytowym z Białegostoku, który całkowicie bezpłatnie pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Zmniejszenie raty kredytu możliwe jest na kilka sposobów. Przede wszystkim, jeśli posiadamy tylko jeden kredyt, możemy go refinansować, a więc przenieść do innego banku, na znacznie lepszych warunkach. Pozwoli to na ograniczenie niepotrzebnych kosztów do minimum.

Innym sposobem na zmniejszenie raty kredytu, jest prolongata, czyli wydłużenie okresu kredytowania. Rozłożenie zadłużenia na większą ilość rat wpłynie na ich wysokość. Ale uwaga, wydłużenie okresu zdecydowanie wpłynie na łączną wartość odsetek należnych bankowi. Będziemy płacić mniejszą ratę, ale sumarycznie oddamy więcej.

Jeśli posiadamy kilka zobowiązań, dobrym rozwiązaniem jest konsolidacja kredytów, o której poniżej.

Konsolidacja kredytów
Konsolidacja kredytów pomoże zmniejszyć ilość i wysokość miesięcznych obciążeń. Ekspert kredytowy Białystok.

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno. W praktyce wygląda to tak, że zaciągamy kredyt konsolidacyjny w nowym banku, z którego środków zostają spłacone wszystkie (lub większość) inne kredyty. Po co? To proste. Aby oszczędzić. Jak? Wybierając korzystniejszą ofertę 😉 Zauważmy bowiem, że banki od lat prześcigają się w ofertach kredytowych, aby ściągnąć do siebie nowych klientów. kredyty konsolidacyjne mają właśnie ten cel – sprowadzenie do siebie klientów innych banków, co skutkuje właśnie korzystniejszymi ofertami. Dzięki konsolidacji zyskujemy nie tylko jedną ratę, ale także niższe oprocentowanie, niższą marżę, niższą prowizję, a także możliwość rezygnacji z niepotrzebnych usług dodatkowych, jak ubezpieczenie czy niepotrzebne konto rozliczeniowe bądź kartę.

Tani kredyt konsolidacyjny – na co zwrócić uwagę?

Aby konsolidacja kredytów miała sens ekonomiczny, musimy pamiętać, aby dobrać taką ofertę kredytu konsolidacyjnego, która realnie zmniejszy nasze miesięczne obciążenie. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na oprocentowanie aktualnych kredytów oraz czas, jaki pozostał do spłaty. Jeśli jeden z kredytów kończy się niedługo, nie ma sensu wciągać go do kredytu konsolidacyjnego – spłaćmy go do końca.

Przed przystąpieniem do konsolidacji zwróćmy uwagę przede wszystkim na koszty aktualnych kredytów, a także koszty kredytu konsolidacyjnego. Ważna jest przede wszystkim prowizja za wcześniejszą spłatę, którą niektóre banki wciąż jeszcze stosują. Jeśli takowa jest zawarta w umowie kredytowej lub Ogólnych Warunkach Umowy Kredytu, oszczędności może nie być wcale lub będą one znacznie uszczuplone.

Gdzie najtańszy kredyt konsolidacyjny w Białymstoku?

Z uwagi na konieczność dokładnej analizy porównawczej, samodzielne znalezienie naprawdę korzystnego kredytu konsolidacyjnego nie zawsze jest proste. Jak pisaliśmy wcześniej, banki robią, co mogą, aby ściągnąć do siebie nowych klientów, ale niekoniecznie to, co widzimy w reklamie, będzie w rzeczywistości dobrą ofertą.

Jeśli zależy nam na jednoczesnym połączeniu zobowiązań i zmniejszeniu kosztów kredytu, najlepszy kredyt konsolidacyjny dobierze dla nas doświadczony ekspert kredytowy Białystok. Co najważniejsze, nie pobierze od nas za to żadnego wynagrodzenia.

Zdjęcia: Aleksandr Davidov Photos via Canva.

Komentarze są wyłączone.