Sprawdź porównanie obu, dowiedz się o nich wszystkiego i wybierz świadomie
Karta debetowa i karta kredytowa to dwa najczęstsze wybory klientów banków, którzy decydują się wydawać pieniądze z własnego konta. Niektórzy z nich są fanami wydania jedynie własnych środków zgromadzonych na rachunku, inni wolą zaś korzystać z limitu kredytowego udzielonego przez banki — często nie płacąc przy tej okazji odsetek. Spora część osób nie ma jednak wyrobionego zdania i nie zna dokładnie obu tych produktów finansowych. Poniżej przeprowadzamy porównanie karty debetowej i kredytowej, podpowiadamy jak działają i kiedy warto wybrać dany rodzaj karty płatniczej.
Karta debetowa to karta płatnicza wydawana do naszego konta bankowego. Służy ona wypłacie środków z rachunku np. w bankomatach czy regulowania płatności w sklepach stacjonarnych cyfrowo. Kartami debetowymi możemy wpłacić też w internecie za zakupy w sieci. Karta debetowa jest produktem bankowym, który jest wydawany przeważnie już z automatu podczas zakładania każdego rachunku bankowego. Aby ją otrzymać, nie musimy posiadać zdolności kredytowej, spełniać żadnych wymagań czy wykonywać dodatkowych czynności. Karta debetowa jest najprostszym typem karty płatniczej i działa na zasadzie pobierania środków z konta. Przy jej pomocy możemy wydawać z naszego rachunku bankowego jedynie taką kwotę, jaka się na nim znajduje. Niemożliwe jest przy ich pomocy zadłużanie się, czyli zaciąganie kredytu. Jeśli wypłacimy z konta wszystkie środki, płatność kartą debetową nie dojdzie do skutku.
Od technicznej strony karta debetowa ma tradycyjny plastikowy i prostokątny charakter. Na centralnej stronie widnieje numer karty, dane posiadacza, data ważności a na tylnej kod bezpieczeństwa CVV. Karty debetowe umożliwiają płacenie na pin dzięki chipowi oraz niektóre dokonywania płatności przy pomocy paska magnetycznego. Duża część kart debetowych posiada także moduł płatności zbliżeniowych, dzięki którym możemy płacić bezstykowo.
Pierwszą zaletą karty debetowej jest jej proste działanie. Aby ją używać, nie musimy pamiętać o terminach, a jasny system salda na karcie pozwala łatwo kontrolować nasze wydatki. Kolejną zaletą karty debetowej jest to ze kartami tymi zapłacimy wszędzie tam, gdzie są one akceptowane, czyli obecnie praktycznie w większości punktów handlowo usługowych i w sieci. Szeroka ich akceptacja sprawia, że możemy płacić komfortowo bezgotówkowo. Możemy robić to też szybko — zwłaszcza bezstykowo, szybciej aniżeli przy płatności gotówką. Płatność takim kartami wpływa obecnie też na poziom bezpieczeństwa, gdyż nie bierzemy do ręki banknotów od innych osób, a naszej karty nikt nie dotyka. Jest ją też znacznie łatwiej dezynfekować.
Kartę debetową warto wybierać do podstawowego zastosowania gdy nie wymagamy od banku ponadprzeciętnych funkcji. Możemy korzystać z niej gdy jedynie zależy nam na szybkiej wypłacie gotówki z konta i nie chcemy udawać się każdorazowo do banku do kasy. Możemy także używać ją do sporadycznych płatności i częstych płatności jeśli nie przechowujemy na koncie dużych sum pieniędzy. Ustawiając odpowiednie limity transakcji np. dziennych czy miesięcznych, możemy bez obaw o jej kradzież korzystać z niej intensywnie. Karty debetowe będą też dobrym rozwiązaniem dla osób starszych czy młodych nieznających się na finansach z racji ich prostoty i pozwolą pełnoprawnie płacić cyfrowo w wielu misjach.
Karta kredytowa to karta z limitem kredytowym. Jest on przyznawany w elastycznej formie osobom, które posiadają zdolność kredytową oraz złożą wniosek o kredyt w banku. Jest on przyznawany w formie karty, a my możemy owy limit wypłacać i wpłacać dowolnie, rezygnując ze sztywnych rat terminowych. Karty kredytowe oferują chętnie wszystkie banki, tym wszystkim, którzy posiadają zdolność kredytową. Od technicznej strony karta kredytowa ma tradycyjny plastikowy i prostokątny charakter oraz wypukłe litery. Na przedniej stronie znajdują się numer karty, data ważności i dane posiadają a na tylnej kod CVV. Sama karta umożliwia płatności zbliżeniowe, na chip i paskiem magnetycznym jeśli posiada taki pasek. Oprócz wyżej wymienionych standardowych miejsc, gdzie możemy płacić kartami debetowymi, kartą kredytową zapłacimy dodatkowo za wynajem drogich samochodów czy hoteli, gdzie wymagany jest zastaw i potwierdzenie statusu finansowego klienta.
Działanie karty kredytowej na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowane. Po uzyskaniu karty od banku i wypłaceniu z niej środków rozpoczyna się do blisko dwóch miesięcy okres bezodsetkowy. W jego trakcie jeśli zwrócimy pożyczoną od banku sumę, nie zostaną naliczonym żadne odsetki czy opłaty. Okres ten może być też nieco krótszy jeśli środki wypłacimy pod koniec okresu rozliczeniowego – gdyż okres bezodsetkowy składa się z ok. miesięcznego okresu rozliczeniowego i ok. miesięcznego okresu na zwrócenie sumy. Możemy również nie zwracać środków, a korzystać z nich przez kolejne miesiące, regulując miesięcznie jedynie kwotę minimalną do spłaty, będącą oprocentowaniem – a główną część kapitałową spłacając za pół roku.
Karty kredytowe mają wiele plusów. Pierwszym z nich jest okres bezodsetkowy, dzięki któremu możemy pożyczać pieniądze na krótkie terminy bez oprocentowania. Również samo oprocentowanie wynosi jedynie 10% RRSO od pożyczonej sumy i jest bardzo niskim poziomem odsetek w porównaniu do kredytów ratalnych czy pożyczek pozabankowych. Karty kredytowe mogą być zatem korzystnym finansowo i elastycznym sposobem pożyczania pieniędzy, dzięki któremu samodzielnie decydujemy kiedy oraz ile pożyczymy i spłacamy do banku. Otrzymanie kart kredytowych nie jest trudne, a spełniając minimalne wymagania banku, możemy otrzymać takie karty z niskimi limitami. Samo płacenie kartami kredytowymi jest również możliwe dokładnie tak samo jak kartami debetowymi, a nawet w większym zakresie. Zaleta ta umożliwia nam zatem posiadanie jednej karty i np. korzystanie z limitu w ciągu miesiąca na bieżące wydatki a spłacanie zadłużenia na koniec miesiąca jednym przelewem. Może to być komfortowe rozwiązanie dla osób, które chcą rozdzielić finanse osobiste od firmowych czy na prywatne wydatki.