Kredyt bez wkładu własnego Białystok

Kredyt bez wkładu własnego Białystok. Kiedy, jakie warunki, które banki?

Kredyt hipoteczny z gwarancją Skarbu Państwa, czyli potocznie kredyt bez wkładu własnego, to rozwiązanie, które w ramach Polskiego Ładu ma wesprzeć około 80 tysięcy rodzin rocznie w zakupie własnego mieszkania czy budowie domu. Dzięki gwarancjom wkładu własnego młodzi rodzice mają zyskać łatwiejszy dostęp do finansowania w bankach komercyjnych. Kiedy kredyt bez wkładu własnego będzie dostępny w Białymstoku? Które banki na Podlasiu udostępniają kredyt hipoteczny bez wpłaty własnej? Kto może skorzystać z kredytu na mieszkanie w Białymstoku bez konieczności uiszczania wkładu własnego? Sprawdźmy.

Polski Ład i mieszkanie bez wkładu własnego

Wprowadzony kilka tygodni temu Polski Ład prócz zmian podatkowych, które dotyczyć mają większości Polaków, w jednym ze swych rozwiązań ma umożliwić rodzinom zaciągnięcie kredytów hipotecznych bez konieczności wpłaty własnej. Ta aktualnie wynosi minimum 20 proc. wartości nieruchomości lub 10 procent, jeśli kredytobiorca wykupi dodatkowe “ubezpieczenie niskiego wkładu własnego”.

Premier Morawiecki kilkukrotnie zapewniał, że z kredytów bez wkładu własnego będzie mogło skorzystać około 80 tys. rodzin rocznie. Nie będzie on dostępny jednak dla wszystkich zainteresowany. Aby móc otrzymać preferencyjny kredyt hipoteczny z gwarancją udzieloną przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) trzeba spełnić bowiem pewne warunki. Jakie. Piszemy o tym poniżej.

Kredyt bez wkładu własnego Białystok – jakie warunki?

Bez względu na to, czy o kredyt bez wkładu własnego będą chcieli ubiegać się mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Białegostoku czy dowolnego rejonu Polski, trzeba spełnić pewne warunki. Jednym z nich jest sam wiek oraz status rodzinny. O kredyt bez wkładu własnego starać się mogą bowiem jedynie rodziny, a dokładnie małżeństwa z minimum jednym dzieckiem lub osoby samotnie wychowujące dzieci.

Kredytobiorcy muszą także mieścić się w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat oraz posiadać zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny z gwarancją BGK będzie bowiem podlegał pod te same kryteria, co każdy inny kredyt hipoteczny. Jedyną różnicą będą właśnie gwarancje i to, że nie ma konieczności dokonywania wpłaty własnej.

Kredyt hipoteczny bez wpłaty własnej w Białymstoku, ale także każdym innym mieście w kraju, przeznaczyć będzie można wyłącznie na zakup mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym oraz na budowę domu. Oznacza to, że jeśli jesteśmy zainteresowani budową domu na terenie województwa podlaskiego, możemy starać się o kredyt z gwarancją Skarbu Państwa.

WAŻNE! O kredyt hipoteczny w Białymstoku – i innych częściach Polski – z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego ubiegać się będą mogły wyłącznie te rodziny, które nie posiadają prawa do innej nieruchomości. Jeśli posiadamy już np. mieszkanie lub dom, otrzymanie kredytu bez wkładu własnego nie będzie możliwe.

Kredyt z gwarancją BGK Białystok – kiedy będzie dostępny?

Zasadniczo ustawa o Polskim Ładzie już weszła w życie. Większość zmian podatkowych działa od 1 stycznia tego roku. Nie oznacza to, że kredyt bez wkładu własnego bądź, jak bywa także nazywany “mieszkaniem bez wkładu własnego” jest już dostępny. Zapisy Polskiego Ładu mówią bowiem o tzw. okresie przejściowym, który wynosi 6 miesięcy od dnia przyjęcia ustawy. Co to oznacza w praktyce? Jeśli jesteśmy zainteresowani mieszkaniem bez wkładu własnego w Białymstoku lub innej, dowolnej miejscowości w Polsce, musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Kredyt bez wkładu własnego w bankach komercyjnych, czyli takich, które udzielają kredytów hipotecznych konsumentom, będzie dostępny najwcześniej na przełomie maja i czerwca 2022 roku.

Które banki na Podlasiu udzielają kredytu bez wkładu własnego?

Okres przejściowy omówiony powyżej został wprowadzony po to, aby Bank Gospodarstwa Krajowego mógł przygotować wszelkie niezbędne wytyczne, dokumenty, a także dopełnić formalności, które pozwolą na zawarcie umów z bankami komercyjnymi. To one bowiem będą przyjmowały wnioski od osób starających się o mieszkanie bez wkładu własnego w Białymstoku, Warszawie, Łodzi czy innym mieście w Polsce.

Na tę chwilę nie ma żadnych informacji o tym, które banki na Podlasiu będą udzielały kredytu bez wkładu własnego, jednak możemy podejrzewać, że umowy z BGK zawrą wszystkie duże instytucje finansowe. To zależy jednak wyłącznie od tego, czy będą chciały rozpatrywać wnioski od osób, które mogą być dla nich bardziej ryzykowne. Niestety, ale zaraz po pojawieniu się pomysłu o wprowadzeniu gwarancji BGK, wielu bankowców od razu stwierdziło, że banki potraktują takie osoby, jako bardziej ryzykowne. Świadczyć ma o tym to, że nie były w stanie zaoszczędzić 20 proc. wartości nieruchomości, a sama kwota finansowania będzie znacznie wyższa.

Kredyt hipoteczny / mieszkaniowy bez wkładu własnego Białystok – gdzie szukać najlepszych ofert

Na zakończenie musimy jednocześnie przypomnieć, że kredyt bez wkładu własnego niewiele różnić się będzie od zwykłego kredytu hipotecznego. Przez to też, banki mogą dowolnie kształtować oferty kredytowe, dostosowywać oprocentowanie, prowizję czy koszty ubezpieczenia. Jeśli jesteśmy zainteresowani kredytem mieszkaniowym w Białymstoku, warto skorzystać z bezpłatnych usług eksperta kredytowego ze swojej okolicy, które porówna oferty banków i przedłoży najlepszą z nich.

Doświadczony ekspert kredytowy jest także na bieżąco z cenami mieszkań w Białymstoku i całym województwie podlaskim, dzięki czemu pomoże znaleźć ofertę skrojoną na miarę naszych możliwości.

Zdjęcie główne: Patryk Kosmider via Canva.

Komentarze są wyłączone.