Kredyt bez wkładu własnego Białystok
Kredyt bez wkładu własnego Białystok. Kiedy, w którym banku, jakie warunki?
10 stycznia, 2022
Kredyt pod zastaw mieszkania
Kredyt pod zastaw mieszkania (pożyczka hipoteczna) wady i zalety
24 stycznia, 2022
Kredyt gotówkowy na samochód Podlasie

Zakup auta na Podlasiu. Jaki kredyt wybrać?

Planując zakup samochodu, motocykla, kempingu czy nawet autokaru, mamy do wyboru dwie formy kredytów bankowych. Kredyt gotówkowy, który możemy przeznaczyć na dowolny cel lub kredyt samochodowy, z którego środki mogą zostać wykorzystane wyłącznie na określony w umowie cel. Czym jeszcze różnią się obie formy finansowania? Na który rodzaj kredytu na samochód się zdecydować? Czy na Podlasiu znajdziemy przyzwoite oferty banków samodzielnie, czy lepiej skorzystać z pomocy eksperta finansowego?

Kredyt na samochód Podlasie. Słowo wstępu

Kredyt na samochód, bez względu na to, czy mieszkamy na Podlasiu, Mazowszu czy w innych regionach Polski, może być sporym wzywaniem. To, czy banki zdecydują się na finansowanie naszego wymarzonego pojazdu, zależy od kilku czynników. Zaliczyć do nich możemy m.in. zdolność kredytową, nasze doświadczenie, historię spłacania poprzednich kredytów, ale także sam pojazd. Nie każdy bowiem będzie kwalifikował się np. do kredytu samochodowego, ale o tym za chwilę.

Rozważając zakup samochodu, motocykla, autobusu czy nawet motorówki, mamy do wyboru zasadniczo dwa rodzaje kredytów. Jednym z nich jest kredyt gotówkowy, który charakteryzuje się łatwością pozyskania oraz minimalną ilością formalności, oraz kredyt samochodowy, który cechuje konieczność przedłożenia bankowi określonych dokumentów związanych z finansowanym pojazdem.

Zarówno przypadku kredytu gotówkowego, jak i kredytu samochodowego możemy liczyć na maksymalnie 10 lat finansowania. Kredyt konsumpcyjny, inaczej zwany kredytem gotówkowym, cechuje jednak znacznie niższa kwota, którą możemy uzyskać, niż w przypadku kredytu samochodowego. Różnica może by nawet dwukrotna. Niektóre banki są w stanie udzielić kredytu samochodowego nawet na pół miliona złotych. To naturalnie wymaga odpowiedniej zdolności finansowej, jednak nie jest tajemnicą, że takie kredyty także się zdarzają. Samochody są bowiem coraz droższe, a w przypadku np. klasy premium, kwoty te nie są „niczym wyjątkowym”.

Kredyt samochodowy. Co musimy wiedzieć?

W tym miejscu warto jeszcze raz zaznaczyć, że kredyt samochodowy jest typowym kredytem celowym, co należy rozumieć, jako finansowanie przez bank, jednego, konkretnego towaru lub usługi. Jeśli decydujemy się zakup auta, poprzez zaciągniecie kredytu samochodowego, musimy liczyć się z tym, że otrzymane od banku pieniądze pójdą wyłącznie na dany pojazd. Nie możemy wydać ich na nic innego niż to, co określono w umowie. Jest to podstawowa różnica, która odróżnia kredyt samochodowy od popularnych, ale wyłącznie marketingowych określeń kredytu na samochód. Kredyt na samochód najczęściej nie jest wcale kredytem samochodowym. Masło maślane, ale tak to często wygląda w ofertach wielu instytucji finansowych.

Kredyt samochodowy Podlasie
Kredyt samochodowy wiąże się z koniecznością dokonania zabezpieczenia na pojeździe.

Aby otrzymać kredyt samochodowy, musimy przedłożyć bankowi dokumenty związane z pojazdem, który chcemy kupić, a zaliczyć do nich możemy m.in. kopię dowodu rejestracyjnego i fakturę lub umowę kupna-sprzedaży. Jeśli bank wyrazi zgodę na finansowanie danego auta, motocykla, łodzi czy innego środka transportu, będzie oczekiwał od nas wykupienia ubezpieczenia AC, które zabezpieczy jego interesy na wypadek uszkodzenia pojazdu.

Prócz tego, co jest chyba najistotniejsze z punktu widzenia kredytobiorcy, bank dokona także zabezpieczenia na pojeździe np. poprzez tzw. zastaw rejestrowy. Wiąże się to z tym, że w dowodzie rejestracyjnym pojazdu będzie widniał bank do czasu, aż nie spłacimy pełnej kwoty zobowiązania. Wykluczy to np. możliwość sprzedaży samochodu w trakcie trwania umowy kredytowej (bez wiedzy banku).

Dużym atutem kredytu samochodowego jest jednak wysoka kwota finansowania, którą możemy uzyskać, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Jeśli wykażemy odpowiednią zdolność kredytową, nie będzie przeszkodą np. zakup auta klasy premium. Dość długi – zwłaszcza przy nowych pojazdach – może być także okres kredytowania, który sięga już nawet 10 lat.

Kredyt gotówkowy na samochód Podlasie

Kolejną możliwością, którą mamy, jeśli chcemy finansować nasz pojazd pieniędzmi banku, jest kredyt gotówkowy, czyli typowy kredyt konsumpcyjny. Łatwość jego otrzymania oraz niewielka ilość dokumentów, które musimy przedłożyć bankowi, powodują, że sięga po niego wiele osób zainteresowanych głównie tańszymi, używanymi samochodami.

Kredyt gotówkowy ma jednak duży minus, którym jest nawet dwukrotnie wyższe oprocentowanie. W przypadku kredytu samochodowego możemy liczyć na około 5 proc. w skali roku, kredyt gotówkowy na samochód, będzie kosztował nas już nawet dwukrotnie więcej. Spowodowane jest to tym, że kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cel, a banku teoretycznie nie interesuje, czy faktycznie kupimy auto.

Instytucja nie będzie wymagała od nas ani przedłożenia dokumentów auta, ani umowy kupna-sprzedaży, ani potwierdzenia zakupu. Nie dokona także zabezpieczenia na kupionym przez nas pojeździe. To powoduje, że zwiększa się ryzyko kredytowe, z czym wiąże się wyższa marża oraz nierzadko także wyższe koszty dodatkowe.

Kolejnym minusem jest znacznie niższa kwota, którą możemy uzyskać. Standardowo banki udzielają kredytów gotówkowych do kwoty circa 200 tysięcy złotych, jednak musimy pamiętać, że wiele zależy od naszej zdolności, czyli m.in. tego, ile kredytów aktualnie spłacamy. Decydując się na kredyt gotówkowy na samochód, otrzymamy maksymalnie 10-letni okres finansowania, co może być przeszkodą przy droższych pojazdach.

Jak widać, różnic pomiędzy kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym, który przeznaczymy na samochód, jest wiele. Jeśli planujemy zakup auta na Podlasiu, posiłkując się finansowaniem zewnętrznym, skorzystajmy z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego z okolicy, który porówna oferty banków oraz przedłoży nam najlepsze rozwiązanie.

Zdjęcia: Jupiter Images via Canva. Zdjęcie w treści: Canva.

Komentarze są wyłączone.