Kredyt na motocykl może pomóc sfinansować jedno z większych marzeń wielbicieli jednośladów. Dzięki kredytom bankowym zakup motocykla nie musi wiązać się z koniecznością odłożenia całkiem pokaźnej sumy. Do wyboru mamy zasadniczo dwa rodzaje kredytów bankowych, do których zaliczyć można kredyt gotówkowy oraz kredyt samochodowy. Oba mają swoje plusy oraz minusy, które wymieniamy w dzisiejszym wpisie. Planujesz zakup motocykla? Przeczytaj, jaki kredyt na motocykl warto wybrać.
Kredyt na motocykl może być świetnym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników jednośladów, a także osób, które cztery koła chcą zamienić na bardziej ekonomiczny środek transportu. Motocykl niewątpliwie jest tańszy w utrzymaniu, co może mieć spore znaczenie w sytuacji, gdy chcemy np. oszczędzić na codziennych dojazdach do pracy. Zakup motocykla wiąże się jednak z kosztami, które w wielu przypadkach mogą wynieść dziesiątki tysięcy złotych. Ta kwota może być trudna do odłożenia w ramach oszczędności, jednak nie pozbawia nas to możliwości zakupu jednośladu.
Banki dość chętnie udzielają dwóch rodzajów kredytów, którymi można sfinansować zakup motocykla. Jednym z nich jest typowy kredyt konsumpcyjny, a więc kredyt gotówkowy, który nie wymaga przedkładania instytucji finansowej żadnych dokumentów pojazdu i jest stosunkowo szybki w uzyskaniu. Drugi to kredyt samochodowy, a więc typowy kredyt celowy przyznawany wyłącznie na określony cel kredytowy. Kredyt samochodowy na motocykl wiąże się jednak z nieco dłuższym okresem pozyskania, co wynika z konieczności przedłożenia bankowi kilku dokumentów pojazdu, ale o tym za moment.
Przed podjęciem decyzji o tym, jaki kredyt na motocykl wybrać, warto porównać oba rodzaje kredytów, a pomóc w tym może całkowicie bezpłatnie doświadczony i niezależny ekspert kredytowy z Podlasia.
Kredyt samochodowy zwykle kojarzy się wyłącznie z finansowaniem samochodu. Nic dziwnego, już sama nazwa bowiem to sugeruje. Na szczęście banki udzielają kredytów samochodowych także na inne rodzaje pojazdów, do których spokojnie zaliczyć można quada, skuter, kemping, a nawet motorówkę czy właśnie omawiany dziś motocykl. Przyjęło się, że kredyt samochodowy idealnie sprawdzi się w przypadku wszystkich pojazdów, które posiadają dowód rejestracyjny, mają odpowiedni wiek (posługując się kolokwializmem, nie są zbyt stare) oraz na których można dokonać zabezpieczenia. Kredyty samochodowe wiążą się właśnie z dokonaniem zabezpieczenia na finansowanym pojeździe, co z jednej strony może być pewnym minusem, z drugiej zabezpieczenie powoduje, że kredyt samochodowy będzie tańszym produktem finansowym, niż np. kredyt gotówkowy.
W Polsce praktykowane są dwa rodzaje zabezpieczeń kredytów samochodowych. Zaliczyć do nich można przewłaszczenie na zabezpieczenie oraz zastaw rejestrowy. Oba mają dbać o interesy banków w sytuacji, gdy kredytobiorca przestanie spłacać raty kredytu. Oba zostaną także ujęte w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, co skutecznie uniemożliwi sprzedaż motocykla bez wiedzy / zgody banku.
Kredyt samochodowy na motocykl wiąże się także z koniecznością wykupienia dodatkowego, zwykle obowiązkowego ubezpieczenia AC, które również ma zabezpieczyć bank, ale w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia lub kradzieży motocykla. Poprzez wykonanie cesji polisy na bank, ubezpieczyciel wypłaci instytucji finansującej pojazd odszkodowanie. Polisa zabezpiecza jednocześnie także samego kredytobiorcę, który nie musi spłacać kredytu, gdy pojazd zostanie skradziony lub zniszczony.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, kredyt samochodowy na motocykl z racji zabezpieczenia na finansowanym jednośladzie, będzie tańszy od kredytu gotówkowego. Niższe będzie zarówno oprocentowanie, ale często także marża jak i prowizja banku. Kosztem kredytu samochodowego niewątpliwie jest jednak polisa AC.
Aby otrzymać kredyt samochodowy na motocykl, należy przedstawić bankowi dokumenty pojazdu takie jak dowód rejestracyjny i umowę kupna-sprzedaży, bądź fakturę proformę. Na ich podstawie analityk banku podejmie decyzję, czy kredyt samochodowy na motocykl zostanie udzielony. To zaś powoduje, że cała procedura jest dłuższa, niż w przypadku kredytu gotówkowego.
Drugim rozwiązaniem, które można wybrać, rozważając zakup jednośladu, jest kredyt gotówkowy. Ten rodzaj finansowania jest znacznie szybszy, od kredytu samochodowego, ponieważ banku nie interesuje, na co zostaną przeznaczone środki. Nie są wymagane także żadne zabezpieczenia, a w związku z tym, że kredyt gotówkowy to zwykły kredyt konsumpcyjny, a więc taki, który można przeznaczyć na cokolwiek, bank nie będzie wymagał także polisy AC.
Kredyt gotówkowy na motocykl jest jednak znacznie droższym produktem finansowym od kredytu samochodowego, co wynika właśnie z braku zabezpieczeń. Bank ponosi wyższe ryzyko kredytowe, a to wiąże się z wyższym oprocentowaniem. Różnica w kosztach między kredytem gotówkowym na motocykl a kredytem samochodowym na motocykl może wynieść nawet 50 procent, co bezwzględnie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze na etapie poszukiwania finansowania.Kredyt gotówkowy na motocykl otrzymać można już w kilka godzin, a więc jest on znacznie szybszą możliwością sfinansowania jednośladu. Aby otrzymać kredyt konsumpcyjny nawet na 20 tysięcy złotych, wystarczy nierzadko tylko kilka kliknięć. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt online może być znacznie droższy od takiego, który w swojej ofercie może mieć niezależny ekspert kredytowy.
Zdjęcia: Kaponia Aliaksei, mihtiander via Canva.