Tańsze mieszkania i łatwiejszy dostęp do kredytu hipotecznego

Tańsze mieszkania i łatwiejszy dostęp do kredytu hipotecznego

W Polsce młodzi ludzie coraz dłużej zwlekają z przeprowadzką od rodziców. Później niż ich koledzy w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Dzisiejsze czasy są ciężkie, stałą przyzwoicie płatną pracę trudno dostać, jak jest to często mało wystarczająca zarobkowo. Oszczędności młodzi nie posiadają i tak wiążą koniec z końcem. Marzenia o własnym lokum zostawiają gdzieś na potem, na lepsze dni. Polki usamodzielniają się przeciętnie w wieku 27 lat, mężczyźni o rok później. To odpowiednio pół roku i rok później niż ich bogatsze koleżanki i koledzy z krajów starej Unii.

Młodzi ludzi teraz w wielu kwestiach różnią się od swoich rówieśników sprzed kilku lat. Wtedy to priorytetem było założenie rodziny, praca, dom. W dzisiejszych czasach najważniejsza jest samorealizacja, dążenie do spełnienia swoich zamierzeń i planów. Mieszkania, które kupują młodzi osobnicy są mniejsze tak około 45 mkw. Nie posiadają finansów na większe lokum, a nie chcą się zadłużać. Dlatego Decydują się na jedyne dwa pokoje.  A jeszcze 6, 7 lat temu wybierane były mieszkania nawet o 10 mkw. większe.

Tańsze mieszkania i łatwiejszy dostęp do kredytu hipotecznego
Tańsze mieszkania i łatwiejszy dostęp do kredytu hipotecznego

Warunki obecnie sprzyjają nabywaniu nieruchomości

Ceny znacznie spadły, podobnie jak oprocentowanie kredytów. Biorąc pod uwagę inflację, ceny transakcyjne mieszkań wróciły właśnie do poziomu sprzed siedmiu lat. Na przykład w Krakowie cena obecna za mkw. mieszkania znajduje się na poziomie 2019 roku, podobno jak w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, czy Wrocławiu, w Poznaniu natomiast do 2019 roku.

Planujący zakupić nieruchomość zastanawiają się, czy będzie jeszcze taniej. Wszystko wskazuje na to, że na powrót cen do poziomu z 2017 roku, nie ma szans. Podobno na dalsze, znaczące przeceny nie ma co liczyć. A co więcej przedstawiciele Związku Banków Polskich przewidują odbicie stawek w perspektywie kilkunastu miesięcy.

Banki zachęcają do korzystania z oferty kredytów hipotecznych, które teraz posiadają oprocentowanie na niskim poziomie. Drugim powodem do zaciągania kredytów na mieszkanie jest ich dostępność i szybkość w osiągnięciu celu. Należy wiedzieć, że wraz ze spadkiem oprocentowania rośnie nasza zdolność kredytowa.

Aktualnie istnieje możliwości zaciągnięcia kredytu w banku na 90% wartości nieruchomości

Co w 2020 roku ma wynosić przez kredytobiorcę z własnym wkładem 10%.
Średnio w całym kraju w końcu 2019 roku pożyczyliśmy na mieszkanie 197 000 zł. Jest to znacznie mniej niż wcześniej. Przybywa zatem kredytów do 100 000 zł. W ostatnim kwartale minionego roku co czwarty klient pożyczał do takiej sumy, wynika taka z danych Związku Banków Polskich.

Osoby młode w obecnej sytuacji bardzo ostrożnie zadłużają się na swoje pierwsze mieszkanie. Na rynku przybywa coraz więcej takich nabywców, którzy sprzedają posiadane mieszkanie i kupują większe, by było wygodniej.

Kupno swojego pierwszego mieszkania to dążenie wielu młodych osób. Wyprowadzka od rodziców to duży krok w dorosłość i radzenie sobie samemu ze wszystkimi sprawami. Jeśli nie posiadamy możliwości żeby kupić sobie mieszkanie, to musimy polegać na pomocy z banku i zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jest to drugi poważny krok w naszym dorosłym, samodzielnym życiu.

2 Comments

  1. Paweł M. pisze:

    W 2020 i ceny mieszkań i kredyty poszły w dół, warto się rozejrzeć za własnym M.